Makaron to jeden z najchętniej wybieranych produktów, z których można przygotować obiad czy też smaczną kolację. Zazwyczaj na stole pojawiają się makarony znane z kuchni włoskiej, ale poza nimi występują również te z innych stron świata — na przykład japoński makaron soba. Nie jest się pewnym, jak go wykorzystać? Prosta w przygotowaniu sałatka z makaronem soba to sposób na odrobinę azjatyckiej kuchni we własnym domu. Zdrowie na talerzu.
Makaron znany od wieków
Makaron soba pojawił się w Japonii w XVII wieku wraz z rozpoczęciem okresu Edo i szybko stał kulinarnym hitem. W porównaniu do dwóch innych makaronów z tego kraju, udonu i ramenu, makaron soba może poszczycić się wieloma składnikami odżywczymi, co sprawia, że jest często wybierany przez osoby, które cenią sobie zbilansowaną dietę.
Makaron soba jest produktem w większości, około 80%, gryczanym i w 20 % pszennym. Zawiera w sobie osiem aminokwasów, które są niezbędne ludzkiemu ciału do prawidłowego funkcjonowania. Do tego jest bogaty w białko, co sprawia, że do jadłospisu powinni włączać go weganie i wegetarianie. Poza tym dostarcza witaminy z grupy B oraz sole mineralne takie jak magnez, żelazo i mangan.
Z makaronu tego można przygotować dania zarówno na ciepło, jak i na zimno. Proponowana poniżej sałatka z makaronem soba jest opcją na ciepło — idealnie sprawdzi się jako posiłek w okresie jesienno-zimowym, który nie tylko rozgrzeje, ale też pozwoli dostarczyć organizmowi cennych dla niego składników odżywczych.
Składniki na 2 porcje:
- 450 g mrożonych warzyw — mieszanka chińska (bez przypraw)
- 150 g makaronu soba — gryczanego2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżka octu ryżowego
- 2 łyżki oleju rzepakowego — rafinowanego
- 1 łyżka oleju sezamowego
- 2 łyżki sezamu
- świeżo mielony, czarny pieprz
- szczypta płatków chilli — opcjonalnie
- szczypiorek
Przygotowanie
Makaron ugotować zgodnie z opisem na opakowaniu
W trakcie gotowania na suchą patelnię przełożyć mieszankę warzyw. Niech się rozmrożą na wyższej temperaturze – koniecznie przykryte pokrywką. Od czasu do czasu sprawdzić, czy się nie przypalają. W takiej sytuacji zmniejszyć temperaturę i dolać do warzyw gorącej wody.
Warzywa same powinny puścić wodę. Jak już to zrobią, wlać do nich olej rzepakowy i sos sojowy. Teraz jest czas na krótkie smażenie na wyższej temperaturze. 3-4 minuty wystarczą. Zdjąć już patelnię z kuchenki
Dosypać do warzyw pieprz, chilli i wlać ocet ryżowy.
W międzyczasie makaron już się ugotował – przelać go zimną wodą, żeby się nie skleił, odsączyć i przełożyć na patelnię do warzyw.
Wszystko dokładnie wymieszać.
Teraz jest też pora na dodanie oleju sezamowego. Raz jeszcze wymieszać wszystkie składniki
Przed podaniem posypać makaron szczypiorkiem i sezamem.