Co robić żeby cukrzyca zmniejszyła skutki swojego działania albo całkowicie zaniknęła? Poznaj jeden z kluczowych elementów, który trzeba wykluczyć aby zminimalizować wystąpienie śpiączki bądź śmierci podczas robienia kariery w biznesie. Cukier kryje się nawet tam, gdzie natura rzekomo obdarza człowieka swoim dobrem. W biznesie kluczowym elementem jest również zadbana sylwetka. Dobrze wyglądająca osoba wzbudza zaufanie. Zorganizowanie odpowiednio dobranych do diabetyków dań w biznesie kosztuje grosze, a może pozytywnie wpłynąć na wyniki całego zespołu. Warto zapoznać się z krótkimi ale ważnymi informacjami dotyczącymi życia biznesowego z cukrzycą.
Osoba z cukrzycą ma trudne życie, na każdym kroku musi pilnować się aby nie zjeść za dużo, bądź za mało cukru. Jedną z głównych przyczyn umieralności osób z cukrzycą jest brak świadomości, że cukier może i krzepi ale jest dla nich niezdrowy. Cukier może być pułapką dla osoby z cukrzycą, szczególnie w biznesie. Jest też dobra wiadomość dla osób z cukrzycą. Można cukrzycę wyleczyć rezygnując całkowicie ze spożycia cukru.
Cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą w biznesie, ponieważ powoduje wysoką zawartość glukozy we krwi. Taki objaw w wynikach badań krwi sugeruje, że dana osoba choruje na cukrzycę. Cukier nie jest niczym dobrym dla ludzi, którzy mają podwyższoną liczbę przy glukozie. Bardzo ważne jest żeby diabetyk sprawdzał zawartość cukru w spożywanych produktach, ponieważ cukier jest tym czego powinien unikać przede wszystkim. Znamionującym jest fakt, że w XXI wieku spożywamy cukru zdecydowanie więcej niż w poprzednich wiekach. Wszystko to oznacza, że na jakichkolwiek spotkaniach z jedzeniem, trzeba uważać na przekroczenie limitu cukru we krwi.
Badania ukazujące wyniki statystycznego Polaka wskazują, że przeciętny człowiek zjada ponad 35 kg cukru w ciągu roku. Jest to bardzo zatrważający wynik. Trzeba też pamiętać, że jest to wynik zaniżony, ponieważ do badania statystycznego uwzględnia się również dzieci, noworodki, osoby mniej zamożne, a to oznacza, że jest to decydowanie więcej niż trzydzieści pięć kilogramów na rok. Oznacza to, że jest to wynik uśredniony nie uwzględniający tego, że niektórzy nie spożywają cukru, a zatem ktoś za nich tą statystykę „nadrabia”, czyli zjada ogromne ilości cukru. Aby 35kg cukru mogło zostać spożytkowane przez organizm człowieka, a do tego nie stało się mu nic złego, musi on wytworzyć aż 3000 jednostek insuliny rocznie. Cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą w biznesie, ponieważ każda konferencja wymaga wnikliwego doboru cateringu.
Często sądzi się, że biały cukier można zamienić na coś innego ale równie słodkiego, czyli tak zwane zamienniki. Dla diabetyków w biznesie jest to szczególnie ważne zagadnienie, ponieważ zamienniki często pojawiają się na spotkaniach biznesowych, konferencjach i wyjazdach. Substancje słodzące podobno krzepią ale też szkodzą, trzeba o tym pamiętać za każdym razem kiedy sięgnie się po słodką przekąskę. Przykładowo stewia jest słodsza od cukru o 200-300 razy i powoduje komplikacje w odbiorze słodyczy podczas ich konsumpcji. Tak samo ksylitol, który rzekomo ma 30% mniej kalorii niż biały cukier ale jest równie niebezpieczny, ponieważ to nie ilość kalorii szkodzi człowiekowi i powoduje cukrzycę. Diabetycy powiększają swoją chęć jedzenia słodkich rzeczy w chwili różnicy smakowej. Im więcej się je tym coraz bardziej słodkich rzeczy się oczekuje albo ich coraz większej ilości. Zatem lepiej jest uzbroić się w limity spożycia cukru niż zamieniać cukier na inne rodzaje słodkości. Cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą, szczególnie w biznesie, ponieważ nawet jeśli dana osoba zaczyna jeść mniej kalorii, to niż nie zmienia w pracy zepsutej już insuliny.
Sztuczne słodziki są tak naprawdę jeszcze gorsze, ponieważ mózg przestaje rozróżniać między cukrem, który tuczy, a słodzikiem, który miał nie tuczyć. W ten sposób słodziki powodują tycie, nawet na diecie. Trzeba pamiętać, że w biznesie bardzo dużą wagę przywiązuje się do wyglądu. Im bardziej zadbana osoba, tym większe wzbudza zaufanie. Słodziki nie pozwalają kupkom smakowym na powrót do naturalnej tolerancji cukru.
Diabetyk w biznesie musi uważać również na owoce, które pojawiają się na spotkaniach biznesowych. Generalnie uważa się, że owoce są zdrowym zastępnikiem cukru i powinno się jeść tylko i wyłącznie owoce już bez cukru. Niestety w przypadku osób, które już mają cukrzyce muszą uważać nawet na ilość spożywanych owoców. Przy cukrzycy trzeba sięgać po owoce z umiarem, bardziej jako uzupełnienie poszczególnych posiłków w ciągu dnia niż konkretnego posiłki stworzonego tylko z owoców.
Wniosek jest prosty najlepszym rozwiązaniem jest unikanie cukru jak tylko można. Takie postępowanie złagodzi skutki choroby. Pozwala też na całkowite pozbycie się choroby. Nie warto bagatelizować danych. Często u lekarza pacjenci mówią, że mały kawałek cista przecież im nie zaszkodzi. Owszem nie zaszkodzi zdrowej osobie. Natomiast każdy kawałek cukru szkodzi jeśli dana osoba jest już cukrzykiem. W takim przypadku jeden kawałek ciasta może dużo zmienić! Dlatego, że cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą, szczególnie w biznesie. Nawet na spotkaniach biznesowych pojawiają się ciasta i ciasteczka, a niekiedy kawa jest słodzona. W ten sposób pochłania się coraz więcej cukru.
Cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą, szczególnie w biznesie, ponieważ istnieje pewna zależność: mózg jest tak skonstruowany, że szybko przyzwyczaja się do zastanego porządku, a co za tym idzie im więcej człowiek zjada cukru, tym większą ma ochotę na jeszcze więcej cukru. Behawioralne zachowania człowieka powodują, że cukier przyzwyczaja, uzależnia. To coś w rodzaju przyspieszenia, nie ważne czy wcześniej jadłeś 40 gram cukru a teraz 60 gram cukru, czy 240 gram cukru i teraz 260 gram cukru, mózg człowieka odbiera taką różnicę dokładnie tak samo, ponieważ dostaje dawkę energii. Ma więc co zużywać, a kiedy energia zaczyna się wyczerpywać woła o jeszcze i ze 40 gram robi się 340 gram. Dlatego w biznesie ważne jest aby zobaczyć, czy miejsce pracy oferuje też przekąski i dania dla diabetyków.
Jest tak ponieważ przyzwyczajenie się organizmu do spożycia odpowiedniej dawki cukru, powoduje, że nie czuje on intensywności słodkiego smaku w danym produkcie. Aby mógł mózg odczuć różnicę potrzebuje coraz większych jego ilości. Dla diabetyka jest to droga do śmierci. Dlatego cukier to pułapka dla osób z cukrzycą, szczególnie w biznesie. Jeżeli w firmie nie zorganizowano jeszcze jedzenia dla diabetyków, porozmawiaj ze swoim przełożonym. Na pewno będzie to drobnostka, która nic nie znaczy, a może zachować na dłużej dobrego pracownika. Wystarczy nawet kilka tygodni bez cukru, żeby organizm zaczął zauważać słodki smak niemalże w każdym produkcie.
Wówczas jedno jabłko, pomarańcz czy gruszka zaczną smakować jak tort urodzinowy. Cukier jest pułapką dla osób z cukrzycą, szczególnie w biznesie. Dlatego pomimo tego, że owoce są słodkie z natury i mogłoby się wydawać, że nie zaszkodzą, ich również staraj się unikać w pracy. Co za dużo to niezdrowo. Możesz podczas spotkania biznesowego zjeść kiść winogron czy parę suszonych moreli. Jednak zdecydowanie nie przekraczaj dziennego zapotrzebowania na cukier. Owoce też mogą doprowadzić do cukrzycy, szczególnie w połączeniu z szybkim obiadem na mieście. Rezygnacja ze sztucznego słodzenia swoich dań jest optymalną drogą do unikania cukru i w konsekwencji wyjścia z choroby. Możesz odnieść sukces nawet jeśli prowadzisz własny biznes i zatrudniasz wiele osób.
Wątrobę ma się tylko jedną. Powie to niemalże każdy lekarz, a na pewno dietetyk. Właśnie po co marnować ciężko zarobione pieniądze, skoro możesz nie jeść cukru. Dietetyk jest dostępny niemalże w każdym biznesie. Folgowanie sobie i realizacja pragnień została skrytykowana już w wieku, w którym żył filozof Fryderyk Nietzsche, który głosił, że lepiej zachować umiar. Tym bardziej w dobrze prosperującym przedsiębiorstwie. Cukrzyca nie musi być wyrokiem. Dobrzy biznesmeni nieraz podnosili się z ciężkich sytuacji życiowych. Cukrzycę również można pokonać, nawet jeśli spędzasz większość dnia w firmie, czy prowadzisz własny biznes.